MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Gailutės g. 19

Seniūnija: 
Panemunės
Gatvė: 
Gailutės g.
Namo nr.: 
19
Tipas: 
modernūs kotedžai

Tipas:

Aukštų skaičius: 
2
Paskirtis: 
gyvenama
Paveldosauginis statusas: 
pastatas neturi teisinio apsaugos statuso
Aprašė: 
2014 m., Nijolė Lukšionytė.


Istorija. Sklypas Gailutės g. 19 buvo skirtas Lietuvos kariuomenės savanoriui Juozui Galvydžiui (1896 – 1982), kuris vėliau žinomas kaip istorikas, bibliotekininkas,  vertėjas. Sklype 1932 m. pastatęs namą,  J. Galvydis čia įsteigė vieną ištaigingiausių pensionų Panemunėje. Pagal išlikusias senas fotografijas matyti, jog pradiniame etape namas buvo vieno aukšto su mansarda, asimetriško tūrio, jau tada turėjo drožinėtą frontoną. Antrasis aukštas suformuotas sovietmečiu.

 Architektūra. Dviaukštis pastatas stovi atokiai nuo gatvių, apsuptas sodo. Yra gan didelis, nors iš tolo pastebimas dekoratyvus drožinėtas frontonas asocijuojasi su kameriška vila. Pagrindinis įėjimas veda į erdvų holą. Frontonas su voliutomis, švieslangis išgaubtais šonais asocijuojasi su neobaroku, kuris tarpukariu buvo laikomas tautiniu lietuvišku stiliumi. Platūs langai, dailylenčių apkalimo tipas, balkono tvorelė atitinka modernizmo architektūros estetiką, į kurią buvo orientuojamasi pristatant vilai antrąjį aukštą.

Kultūrinė vertė. Ši Panemunės vila susijusi su Juozo Galvydžio šeima; architektūros požiūriu išskirtinis jos frontonas, drožinėtas neobaroko motyvais.Ikonografija: