MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Architektūra - tvarkybos atmintinės

 Pasaulis grįžta prie medinių namų, nes jie pripažįstami sveikiausiais ir ekologiškiausias. Nors medžio statyba ne tokia ilgalaikė, kaip mūro, tačiau medis – natūraliai atsinaujinanti medžiaga, atskirus pastato elementus lengva pakeisti naujais. Medinėje architektūroje autentiškais laikomi ne tik pirminės dalys, bet ir atkartotos pagal buvusius pavyzdžius. Svarbu naudoti tos pačios rūšies medžiagas, analogišką apdorojimo techniką (tašymas, skaptavimas, pjaustinėjimas tradiciniais įrankiais ir kt.). Nors atkartotos dalys neturi laiko patinos, jos pripažįstamos autentiškomis. Taigi, siektina restauruoti medinį namą, atkuriant senuosius jo elementus pagal išlikusius pavyzdžius. Tačiau ir taikant žymiai pigesnį – renovacijos – metodą, galima išsaugoti namo charakterį. Toli gražu ne visi meistrai išmano medinių pastatų tvarkymo specifiką ir gali parinkti tinkamus šiltinimo ir apdailos būdus. Prižiūrint medinius namus, reikėtų taip pat pasirūpinti tradicinio sklypo apželdinimo, tvorų, grindinių pobūdžio išsaugojimu.
Blogiausia, kai namai renovuojami dalimis, atskiri savininkai tvarkosi nežiūrėdami visumos. Dedami įvairaus skaidymo langai, skirtingų spalvų dailylentės, kelių tipų stogo dangos. Mediniuose namuose reikėtų vengti plastiko ir kitokios sintetinės apdailos, kuri trukdo medžiui „kvėpuoti“.

 

Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo programos projekto "Medinio Lietuvos paveldo išsaugojimo ir senųjų amatų profesijų atstovų mokymo aktualizavimas" metu Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo akademijos ir Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos išleisti leidiniai:

  • Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (molio čerpių stogai);  Atsisųsti failą 
  • Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (gontų, lentelių ir skiedrų stogai);   Atsisųsti failą
  • Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (skardos stogai);   Atsisųsti failą
  • Atmintinė apie medinių konstrukcijų tvarkybos darbus mediniuose kultūros paveldo objektuose;   Atsisųsti failą
  • Atmintinė vykdančiajam tvarkybos darbus kultūros paveldo objekte ar atliekančiam tvarkybos darbus kultūros paveldo objekto teritorijoje.  Atsisųsti failą

 

Pagal Švedijos valstybinio kultūros vertybių apsaugos departamento leidinius KPD parengti leidiniai, kurie taip pat publikuojami http://www.kpd.lt/patarimai: