MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Salako g. 18

Seniūnija: 
Žaliakalnio
Gatvė: 
Salako g.
Namo nr.: 
18
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Pastatą statė: 
Juozas Gruodis
Pastatą projektavo: 
Feliksas Vizbaras
Aukštų skaičius: 
1.5
Paskirtis: 
visuomeninė
Įranga: 
krosnys
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap.2, b. 8516; F. 214, ap. 1, b. 7750; F. 209, ap. 3, b. 1784.
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
2013 m., Nijolė Lukšionytė
Autentiškas namas
Tinkamai tvarkomas


Istorija. Kompozitorius Juozas Gruodis (1884-1948) namą pasistatė 1932 m. pagal architekto Felikso Vizbaro projektą. Čia jis su žmona gyveno iki mirties. 1969 m. namas įtrauktas į paminklų sąrašą, nuo 1993 m. yra Kultūros vertybių registre, valstybės saugomas. 1974 m. įkurtas memorialinis muziejus, namas suremontuotas. Sodybai kompozitorius pasirinko nuošalią vietą ties Eigulių tiltu per Nerį, prie tada dar bevardės gatvelės. Butas buvo suplanuotas per abu aukštus, antrajame architektas numatė didelį kambarį-studiją su fortepijonu. Tačiau kurį laiką viršutinis aukštas nuomotas kaip atskiras butas. Patalpos šildytos krosnimis, miesto vandentiekio nebuvo.

Architektūra. Ieškodamas tapybiško vaizdo, derančio medžiais apaugusiame šlaite netoli Eigulių piliakalnio, architektas gretino kontrastingus vieno ir dviejų aukštų tūrius. Žemesnįjį paaukština dvipakopis čerpių stogas, teikiantis dinamikos, spalvų ir faktūrų įvairovės. Ašyje įkomponuotas penkių kolonėlių prieangis, remiantis balkoną. Sienos apkaltos lentelėmis, išryškinant cokolį ir tarpsnius skiriančią juostą. Gyvenamųjų patalpų langai platūs, patraukti į fasadų kraštus, sukuriant kampinio lango įspūdį. Viduje išlikusi autentiška apdaila, krosnys, baldai.

Medinio namo architektūroje integruoti etninės ir profesionaliosios statybos elementai. Prieangis ir pakopinis stogas mena bajoriškų dvarelių pastatus, o švieslangio ir pastogės puošmenys atliepia kompozitoriaus pamėgtiems etninės muzikos motyvams; visuma reprezentuoja nuosaikų modernizmą. Statybos metu Vizbaro projektas šiek tiek pakeistas.

Kultūrinė vertė. Pastatas turi memorialinę bei architektūrinę vertes, yra žymaus architekto kūrinys, pasižymi savita stilistine interpretacija. Išsaugotas ne tik eksterjeras, bet ir interjeras.

Straipsnis apie pastatą. http://www.kamane.lt/Kamanes-tekstai/Architektura/Lankomes-Kauno-medinuk...

Dokumentai: 
PrisegtukasDydis
Image icon Vizbaro namo projektas1.25 MB
Image icon Projekto fragmentas3.09 MB