Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Tytuvėnų g. 36

Seniūnija: 
Vilijampolės
Gatvė: 
Tytuvėnų g.
Namo nr.: 
36
Tipas: 
modernūs kotedžai

Tipas:

Pastatą statė: 
Balys Valušis
Pastatą projektavo: 
Bronius Elsbergas
Aukštų skaičius: 
2
Paskirtis: 
gyvenama
Konstrukcija: 
sienos karkasinės
Įranga: 
yra vandentiekis ir kanalizacija, centrinis šildymas
Šaltiniai: 
KAA, F.218, ap.2, b.1339
Paveldosauginis statusas: 
pastatas neturi teisinio apsaugos statuso
Aprašė: 
2013 m., Paulius Tautvydas Laurinaitis
Tinkamai tvarkomas


Istorija. 1932 m. statytas namas buvo pirmasis tuo metu naujai formuotuose kvartaluose prie VIII-ojo forto. Projektą kūrė ir įgyvendino garsus architektų Bronius Elsbergas. Namo savininkas – Balys Valušis, tautinio atgimimo veikėjas, knygnešys, chorvedys, pirmųjų lietuviakalbių operų dalyvis. Antrasis butas buvo skirtas jo sūnui – karininkui, diplomatui, prezidento Antano Smetonos žentui ir adjutantui Aloyzui Valušiui. Po Antrojo pasaulinio karo namas atiteko A. Smetonos tarnautojo šeimai. Nuo šeštojo dešimtmečio statinys priklauso dabartiniams šeimininkams.

Architektūra. 1549 kv. m. ploto sklypas išsidėstęs šlaite. Namas stovi prie gatvės, yra dviejų aukštų, dėl šlaito turi aukštėjantį cokolį, kuriame iš kiemo pusės buvo suprojektuotas garažas. Planas netaisyklingo stačiakampio formos, su kampine išpjova gatvės pusėje ir verandos iškyša sodo fasade. Daugiašlaitis  stogas dengtas skarda, nors pirminiame projekte buvo numatytos čerpės. Sienų konstrukcija karkasinė, apkalimas – horizontalus. Gatvės fasadas asimetriškas – langai išdėstyti kairėje bei centre. Dešiniajame kampe esančioje išpjovoje įrengtas pagrindinis įėjimas, būdingas modernizmo architektūrai. Vėliau virš durų įrengtas stogelis. Modernizmo tendencijas atspindi beveik kampiniai langai ir geometrinis fasadų skaidymas horizontaliomis ir vertikaliomis tamsesnės spalvos juostomis. Tokie elementai Kauno medinėje architektūroje sutinkami retai. Kiemo fasadas simetriškas, pirmame aukšte buvusi dengta veranda sovietmečiu pertvarkyta į atvirtą dviaukštę terasą. Vidaus planas būdingas tuometiniams kotedžams: visos patalpos išdėstytos aplink centre esantį holą. Visiems kambariams suprojektuota bendra krosnis su ventiliacijos sistema ir židiniais. Kadangi pastatas pradžioje buvo dviejų butų, abiejuose aukštuose numatyta po tris kambarius, virtuvę ir tarnaitės kambarėlį. Šiuo metu name vienas butas, kai kurių patalpų paskirtis pakitusi. Prieš keletą metų pastatas renovuotas, išlaikant buvusią stilistiką. Sudėti plastikiniais rėmais langai, atkartojantys buvusį originalaus piešinio skaidymą. Išlikę autentiški mediniai laiptai, dvivėrės durys.

Kultūrinė vertė. Pastatas reprezentuoja modernizmo stilistiką Kauno medinėje architektūroje. Tai vienas iš nedaugelio Broniaus Elsbergo projektuotų medinių pastatų. Be architektūrinės vertės, namas turi ir istorinę reikšmę – yra susijęs su Baliu ir Aloyzu Valušiais bei Marija Smetonaite-Valušiene.

Dokumentai: 
PrisegtukasDydis
Image icon KAA, F.218, ap.2, b.1339 476.75 KB