Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

S. Dariaus ir S. Girėno g. 18

Seniūnija: 
Aleksoto
Gatvė: 
S. Dariaus ir S. Girėno g.
Namo nr.: 
18
Tipas: 
dvareliai

Tipas:

Pastatą statė: 
Juozas Kobelinskis
Aukštų skaičius: 
1.5
Paskirtis: 
gyvenama
Konstrukcija: 
sienos rąstų
Įranga: 
krosninis šildymas
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
2014 m., Nijolė Lukšionytė
Autentiškas namas


Istorija. Namą statė Juozas Kobelinskis apie 1932 m. Nuo 2003 m. priklauso vienai šeimai; 2012 m. įtrauktas į LR Kultūros vertybių registrą.

Architektūra. Pastatas stovi Aleksoto šlaite, dideliame (7537 kv. m) sudėtingo reljefo sklype, į kurį įvažiuoti galima tik iš Dariaus ir Girėno gatvės. Pastato dislokacija, želdinių apsuptis leidžia jį priskirti dvarelių tipui. Dėl nelygaus reljefo namas suręstas ant aukštoko tinkuoto pamato. Namas stačiakampio plano, vieno aukšto, dengtas pusvalminiu skardos stogu, su stoglangiais iš abiejų pusių. Dūmtraukiai aukšti, plytų mūro, tinkuoti. Sienos rąstų, langų ir durų angos stačiakampės. Namas pasižymi gan archajišku planavimu: per vidurį – siaura skersinė priemenė, kambariai (po 10 -15 kv. m) išdėstyti trim eilėm. Erdvus kambarys įrengtas mansardoje. Prie ilgojo šiaurės vakarų fasado priglaustas uždaras prieangis, o priešingoje pietvakarių pusėje yra puošni atvira veranda, pakelta ant mūrinio cokolio su laipteliais. Sienų cokolinė dalis apkalta lentelėmis vertikaliai, pagrindinė - gulsčiai; pastogėse apkalų išdėstymas mišrus. Sienų kampuose imituojama mūrinei architektūrai būdinga rustika. Verandos stulpai profiliuoti, frizinė juosta ir tvorelė sukomponuotos iš stačiakampių elementų. Lauko durys (prieangio ir verandos) dvivėrės, filinginės, įstiklintos. Vidaus durys taip pat filinginės, su profiliuotais apvadais. Langai įvairių dydžių ir skaidymo. Vidiniai laiptai į mansardą - su tekintų baliasinų tvorele.

Kultūrinė vertė. Tai vėlyvas dvarelio tipo namo pavyzdys. Veikiausiai buvo projektuotas sudėtinei šeimai. Išsaugojęs autentišką tūrį, plano schemą, langų rėmus, duris, laiptus, sienų apkalimą ir verandos dekorą. 

Dokumentai: 
PrisegtukasDydis
Image icon Sklypo planas (KVR)1.07 MB
Image icon Sklypo planas953.41 KB
Image icon Namo inventoriniai planai1.16 MB