Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Bitininkų g. 45

Seniūnija: 
Aleksoto
Gatvė: 
Bitininkų g.
Namo nr.: 
45
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Pastatą statė: 
Stasys Čiurlionis
Aukštų skaičius: 
1.5
Paskirtis: 
gyvenama ir visuomeninė
Konstrukcija: 
rąstų
Įranga: 
krosnys
Šaltiniai: 
http://atminimas.kvb.lt/asmenvardis.php?asm=%D0IMKUS%20STASYS
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
Nijolė Lukšionytė, 2013 m.
Autentiškas namas
Tinkamai tvarkomas


Istorija. Namą 1925 m. pasistatė inžinierius Stasys Čiurlionis, iš jo 1927 m. nupirko kompozitorius Stasys Šimkus, kuris su žmona Sofija čia gyveno 1930–1943 m. (iki mirties). Pas Šimkus lankėsi žymūs to meto kultūros veikėjai, muzikai. Sode šeimininkai laikė bites. 1951 m. sodyba nacionalizuota. Sovietmečiu namas įtrauktas į paminklų sąrašus (IR65) dėl memorialinės vertės. Nuo 1979 m. jame veikė  memorialinė ekspozicija. Yra kultūros vertybių registre, 2005 m. pripažintas valstybės saugomu. Sodybos nuosavybę susigrąžinę Šimkų sūnūs dovanojo ją Kauno jėzuitų gimnazijai. 2012 m. pagal KPD skirtą finansavimą restauruoti fasadai.

Architektūra. Namas pastatytas didžiuliame ( 2,7 ha) netaisyklingos formos sklype, kuriame vaismedžių sodą pasodino pats kompozitorius. Priešais namą išaugusios daugiakamienės tujos, maumedis. Namas kompaktiškas, vieno aukšto, su mansarda ir mezoninais bei prieangiais rytų ir vakarų pusėse. Stogas pusvalminis, dengtas skarda. Patalpos išdėstytos abipus išilginės kapitalinės sienos. Rytų fasadas pagrindinis, jo centre – įstiklintas prieangis. Šio fasado krašte vėliau pristatytas prieangis į virtuvę. Sienos apkaltos vertikaliai ir gulsčiai išdėstytomis profiliuotomis lentelėmis, mezoninų karnizai puošti kiaurapjūvėmis prikaltėmis. Langų rėmai  (pakeisti sovietmečiu) buvo tradicinio „T“ raidės formos skaidymo, uždaromi dvivėrėmis langinėmis.

Kultūrinė vertė. Tai išskirtinė priemiesčio sodyba su lakoniškos architektūros namu. Susijusi su Lietuvos istorijai svarbiais asmenimis – Stasiu Šimkumi ir Stasiu Čiurlioniu.