Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Parodos g. 9

Seniūnija: 
Centro
Gatvė: 
Parodos g.
Namo nr.: 
9
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Pastatą statė: 
Stasys Čiurlionis
Aukštų skaičius: 
1.5
Paskirtis: 
gyvenama
Įranga: 
vietinis centrinis šildymas, komunalinis vandentiekis
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap.1, b. 180, lap. 25.
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje
Aprašė: 
2014 m., Nijolė Lukšionytė


Istorija. Valda su namais Parodos g. 9 (medinis) ir 11 (mūrinis, trijų aukštų) tarpukariu priklausė inžinieriui Stasiui Čiurlioniui.  Pirmiausia pastatytas medinis namas (1920 m.) su dviaukšte mūrine dalimi šlaito pusėje, o triaukštis namas iškilo 1933 m. 1924 m. Čiurlionis tvarkė aplinką, įrenginėjo laiptus (šlaitas nuo gatvės sustiprintas betono sienele). Visa ši valda su namais ir erdviu į kalną besitęsiančiu 25 arų sklypu buvo nacionalizuota  1941 02 03.

Architektūra. Namas pasižymi retu konstrukciniu sprendimu – dėl būtinybės sutvirtinti šlaitą šiaurinė jo pusė sumūryta iš plytų, pietinės dalies sienos – iš rąstų. Šlaito pusėje išdėstytos buitinės patalpos ir laiptinė, medinėje dalyje – du 15 ir vienas 25 kv. m. kambariai. Namas atitrauktas nuo gatvės, prie pagrindinio fasado dešiniojo krašto priglausta veranda. Medinė dalis dengta išraiškingu mansardiniu stogu.

Kultūrinė vertė. Namas reikšmingas istoriniu požiūriu kaip Stasio Čiurlionio gyvenamoji vieta. Išlikęs autentiškas pagrindinio fasado apkalimas, įsprūdinės langinės, verandos langų skaidymas. Mansardinė dalis perstatyta. Pastatas yra saugomoje teritorijoje - Kauno miesto istorinėje dalyje, vad. Naujamiesčiu (unikalus kodas 22149).

Dokumentai: 
PrisegtukasDydis
Image icon 1947_m._sklypo_planas.jpg889.51 KB
Image icon 1947_m._namo_planai.jpg661.73 KB