MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Pirmieji seminarai iš ciklo "Atviri namai"

Pirmieji du tiksliniai seminarai vyko privačiuose projekte dalyvaujančių savininkų namuose. Jų metu kelis medinius Žaliakalnio namus apžiūrėjo menotyrininkė prof. dr. Nijolė Lukšionytė, architektė dr. Rasa Bertašiūtė ir restauratorius KPD ekspertas Tadas Stefanovičius. Per susitikimus išsiaiškintos savininkams aktualios jų namų tvarkybos problemos. Specialistai ne tik vietoje įvertino pastatų būklę, bet ir suteikė informacijos, kaip tinkamai prižiūrėti gyvenamą medinę architektūrą, kokie sprendimai pasiteisintų vienu ar kitu atveju.

Aplankyti mediniai namai statyti 1920-1930 metais, išlikę beveik arba visiškai autentiški. Nuo pastatymo gerai išsilaikiusios rąstų sienos, filinginės durys, profiliuoti langų rėmai su užraktais, koklių krosnys. Bėgant laikui, mediniai namai dėvisi: apsilupa dažai, mažėja langų, durų sandarumas, prakiūra sovietmečiu asbocementiniais lakštais (šiferiu) perdengti stogai. Neišvengiamai kyla būtinybė namus renovuoti. Konsultacijų metu savininkai domėjosi tinkamos namo būklės palaikymo, apšiltinimo, vidaus perplanavimo, medinių detalių keitimo galimybėmis.

Pastebėta, jog viena aktualiausių problemų – nesandarūs langai. Nesigilindami į medžiagų suderinamumą, savininkai neretai prastos būklės medinius langus keičia pigiais plastikiniais, tikėdamiesi, kad jie bus sandarūs bei patvarūs. Tačiau plastikiniai langai ne tik sudarko autentišką namo išvaizdą, bet ir pažeidžia vėdinimo apykaitą – name pablogėja mikroklimatas, gali pradėti drėkti ir pelyti sienos. Specialistai tikina, jog plastiko langai nėra ilgaamžiai. Lankantis mediniuose Žaliakalnio namuose, ne vienas šeimininkas domėjosi būtent langų pakeitimo galimybėmis. Dr. Rasa Bertašiūtė su namų savininkais pasidalijo Skandinavijos šalių praktika, kai  išorėje paliekamas autentiškas lango rėmas, o vidinėje pusėje montuojamas sandarus stiklo paketas.

Mediniams namams ypač aktuali apšiltinimo problema. Prieškarinių langų sienos dažniausiai buvo renčiamos iš palyginti nestorų rąstų, perdangos užpilamos spaliais, smėliu. Šiandien tokios konstrukcijos name sunkoka palaikyti optimalią temperatūrą. Būtinas šiltinimas, tačiau yra įvairių jo būdų – svarbu išsiaiškinti, koks būtų tinkamiausias konkrečiam namui.  Medinė architektūra dėl savo trapumo, pažeidžiamumo apskritai turi būti ypatingai jautriai tvarkoma. Todėl apšiltinant tokį namą geriau pasitarti su šios srities specialistais. Seminarų metu apžiūrint namus, savininkai buvo konsultuojami, kokios šiltinimo medžiagos ir būdai tiktų konkretiems pastatams.