Druskininkų
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Sausoji g. 8

Gatvė: 
Sausoji g.
Namo nr.: 
8
Tipas: 
nenurodytas

Tipas:

Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
visuomeninė
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
2015 m., Ingrida Veliutė
Tinkamai tvarkomas
Autentiškas namas


Istorija. Vadinama pavėsinė kartu su vila (Sausoji g. 10/ K. Dineikos g. 2) priklauso valstybės saugomam pastatų kompleksui[1]. Kaip ir vila, pavėsinė pastatyta XX a. I pusėje[2], 1935 m. plane ji jau pažymėta[3]. Yra manančių, kad tai didžiosios vilos sargo namelis[4]). Kurį laiką šiame pastatėlyje buvo Alytaus skyriaus energijos realizavimo įmonės Druskininkų poskyris[5]. 2004 m. šį pastatėlį, vadinamą sandėliu-garažu, buvo ruoštasi demontuoti[6]. 2005 m. rudenį įvertinus jo techninę būklę, kuri pasirodė ne tokia apgailėtina kaip buvo bandyta įrodyti[7], jis suremontuotas. Aplinkui, kaip planuota, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, o pavėsinė tapo aikštelės sargo nameliu[8].

 Architektūra. Pavėsinė stovi prie automobilių stovėjimo aikštelės įvažiavimo, kitoje gatvės pusėje – Karolio Dineikos fizinės kultūros sveikatingumo parkas. Ji pagrindiniu rytų fasadu atsigręžusi į vilą. Pastatas medinis, vieno aukšto, vienos patalpos.

Pastato pamatų cokolinės dalies beveik nesimato, karkasinės sienos apkaltos vertikaliomis ir horizontaliomis profiliuotomis lentelėmis. Kampai apkalti vertikaliomis lentomis. Langai mediniai, su profiliuotais apvadais. Langų rėmai, kaip ir filinginių durų įstiklinta dalis – sudėtingo smulkaus dalinimo. Dvišlaitis pastato stogas dengtas skarda. Tiek pastato, tiek prieangių frontonus puošia drožinėtos kryžmos. Vertikalių frontonų apkalimo lentelių galai pjaustinėti liežuvėliais su skylutėmis. Pastoginės-pokarnizinės lentos puoštos kiauraraščiu puslankių ornamentu, vėjalentės galuose pjaustinėtos ir dekoruotos pridėtinėmis dantytomis lentomis.

 Pavėsinės fasadai išraiškingi, gausiai dekoruoti. Pagrindinio, rytų fasado centralizuotos tūrinės kompozicijos akcentas – puošnus atviras prieangis, kurio tvorelės – pjaustinėtų lentelių, pastoginės kolonų pasparos puoštos ažūriniu dekoru, gegnių galai – drožinėti. Pastato vakarinėje pusėje anksčiau buvo uždaras priestatas[9], dabar – atvira terasa-balkonas, taip pat gražiai drožinėta tvorele. Bendroje kompozicijoje su vila pavėsinės tūris proporcingas, išlaikytas mastelis.

Kultūrinė vertė. 2005 m. pastatas įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamų kultūros vertybių registrą[10].

Nijolė Skurevičienė, Žydrė Petrauskaitė
[1] Jarukaitienė A. Kultūros vertybės pagrindinis dosje. Vietovės aprašas. Alytaus teritorinis KPD, p. 1.

[2] Ibid, p. 1-2

[3] Plan zdrojowiska Druskieniki, 1935.

[4] Ptašek M. Medinė kurortų architektūra / Medinė architektūra Lietuvoje. V., 2002., p. 116.

[5] Druskininkų miesto telefonų abonentų sąrašas 1970 m., Vilnius, 1970, p. 8.

[6] Druskininkų savivaldybės taryba. Sprendimas dėl garažo K.Dineikos g. 2, Druskininkuose, pripažinimo nereikalingu ir jo nurašymo. 2004 m. birželio 28 d.  Nr. T1-501

[7] Pavėsinė (533K2) Sausoji G. 8 Druskininkuose Techninės būklės įvertinimo aktas. Kultūros vertybės pagrindinis dosje. Alytaus teritorinis KPD.

[8] 2010 m. vietinėje spaudoje buvo kilusi diskusija dėl jo nuomos mokesčio. Mat naujam savininkui SPA „Vilnius“ (UAB „Raminora“) mokestis pasirodė per didelis, padarius tokį didelį darbą – rekonstravus kultūros paveldo objektą. Mokestis, beje, tikrai buvo sumažintas (Druskonis“ inf. 2010-05-07. Nr. 18).

[9] Nuotrauka Nr. 1. Fotografas V. Spudas, 2004 m. Kultūros vertybės pagrindinis dosje. Alytaus teritorinis KPD.

[10] Kultūros vertybių registras (unikalus objekto kodas – 30603).