Druskininkų
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Palangos g. 4

Gatvė: 
Palangos g.
Namo nr.: 
4
Tipas: 
nenurodytas

Tipas:

Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
gyvenama
Paveldosauginis statusas: 
pastatas neturi teisinio apsaugos statuso
Aprašė: 
2015 m., Ingrida Veliutė


 

 Istorija. Pokario metais statybomis ir miesto planavimu Druskininkuose rūpinosi Architektūros reikalų valdybos prie LTSR Ministrų Tarybos Vilniaus tarprajoninis skyrius, kuris išduodavo leidimus medinių individualių gyvenamųjų namų statybai pagal vieną tipinį projektą. Kadangi sodybiniai sklypai buvo maži, vos 6 arų, tai palei gatvę rikiuodavosi tanki gan vienodų pastatų eilė. Medinių mažaaukščių namų kvartalą, išaugusį pokario metais bei 6 dešimtmetyje, ribojo Vytauto, Birštono, P. Cvirkos gatvės. Kartais tipinių namų išvaizdoje pasitaikydavo šiokių tokių niuansų, kurie kažkiek paįvairindavo bendrą gatvės vaizdą[1]. XX a. 7 dešimtmetyje privatūs namai jau nebestatyti taip tankiai, kaip anksčiau, sodybiniams sklypams buvo skiriama daugiau arų[2]. Pagal 1952 m. projektą buvo numatyta Druskininkus plėsti į šiaurės vakarus – į mišką ir labiau į pietryčius už Ratnyčėlės. Anksčiau užstatytoje miesto teritorijoje naujų statybų nenumatyta. Susidaręs gatvių tinklas gana logiškai buvo papildytas naujomis gatvėmis, plėtojant stačiakampę sistemą[3].

 Architektūra. Pastatas stovi lygaus reljefo sklype, pietvakarių fasadu atgręžtas į Palangos gatvę. Namas sudėtingo daugiakampio plano, vieno aukšto, su pastoge. Pastato pagrindinio fasado tūrinės decentralizuotos kompozicijos akcentas – suporintais langais įstiklintas prieangis trišlaičiu stogu, su įėjimu iš šono (šiaurės vakarų pusės). Pagrindinis statinio tūris praplėstas, iš kairės prijungus verandą, įstiklintą naujais langais, iš dešinės – priestatą lėkštu vienšlaičiu stogu.

Pamatų cokolinė dalis – tinkuota. Sienos iki palangių apkaltos stačiomis, lygios plokštumos ir frontonai – gulsčiomis profiliuotomis lentomis. Pastato kampai apkalti vertikaliomis lentomis. Langai – mediniai, pagrindiniame fasade išlaikę pirminį skaidymą, apvadai profiliuoti. Daugiašlaitis stogas dengtas dažytų, nauja dalis – cinkuotų skardos lakštų danga.

Namas be dekoro elementų. Fasadinės sienos dažytos geltona spalva, pastato kampai ir palanginiai karnizai išryškinti žalia spalva. Fasadų kompoziciniai sprendiniai paprasti, funkcionalūs.

Kultūrinė vertė. Tai XX a. sodybinio tipo, miestiečių namo pavyzdys. Iš dalies išlaikytas medžiagiškumas.

Nijolė Skurevičienė, Žydrė Petrauskaitė


[1] Mačiulis A. Druskininkų miesto architektūros apžvalga (1940–1990) In: Archiforma, 2007, Nr. 1, p. 73.

[2] Ibid, p. 75.

[3] Miškinis A. Rytų Lietuvos miestai ir miesteliai, t. II, kn. 1, Vilnius, 2002, p. 321.